مهمترین بازارچه های مرزی ایران

** بازارچه مرزی دوغارون

پایانه مرزی دوغارون در ۲۰ کیلومتری شهر تایباد در شرق استانخراسان رضوی و در مرز ایران با افغانستان واقع شده است. دوغارون که اکنون با عنوان منطقه ویژه اقتصادی نیز شناخته می‌شود، مجهزترین گمرک ایران در مرز افغانستان است. بازارچه مرزی دوغارون یکی از پر رونق‌ترین بازارچه‌های مرزی ایران بوده و در سال‌های اخیر رتبه نخست صادرات کالا به کشور افغانستان را نیز دارا بوده است. عمده کالاهای صادراتی از این بازارچه که حدود ۱۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آن کار می‌کنند، شامل میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و مواد شیمیایی می‌شود. ** بازارچه مرزی ریمدان

بازارچه مرزی ریمدان، در بخش «دشتیاری» در شهرستان چابهارواقع شده است. این بازارچه در سال ۱۳۸۷ شروع به کار کرد. با وجود اینکه ریمدان یک نقطه استراتژیک برای تبادل کالاها بین دو کشور ایران و پاکستان است، در سال‌های اخیر همواره از نبود امکانات زیرساختی مناسب رنج برده است. ریمدان در ۱۲۰ کیلومتری شرق شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و دارای مرز رسمی با کشور پاکستان است.


بازارچه مرزی میرجاوه

میرجاوه، شهری کوچک در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی زاهدان و استان پهناور سیستان و بلوچستان است.پایانه مرزی میرجاوه تنها مرز قانونی در جنوب شرق ایران است که ایران را به کشورپاکستان متصل می‌کند و با توجه به رفت و آمد زیاد مسافران داخلی و خارجی از آن یک منطقه بسیار استراتژیک است. همچنین گمرک میرجاوه قدمتی بیش از صد سال داشته و از قدیمی‌ترین گمرکات ایران است. مبادلات کالا از این مرز به سه بخش ترانزیت کالا، بازارچه مرزی و کول‌بری تقسیم می‌شود که مورد آخر از طریف مسئولین ممنوع می‌شود. ترانزیت کالا نیز بیشتر به سرمایه‌داران بزرگ در کل کشور مربوط می‌شود. بنابراین، تنها عاملی که به اقتصاد این منطقه و مردم آن کمک می‌کند، وجود بازارچه مرزی میرجاوه است که محلی برای خرید و فروش کالاهای مختلف همچون کاشی و سیمان و موارد دیگر می باشد.

بازارچه مرزی اروندکنار

استان زیبای خوزستان از دیرباز با توجه به هم‌مرز بودن با کشور عراق، دارای تعدادی از بازارچه‌های مرزی فعال کشور بوده است. جدیدترین این بازارچه‌ها، بازارچه مرزی اروندکنار است. اروندکنار شهری است که در شهرستان آبادان واقع شده و در ۴۰ کیلومتری جنوب آبادان واقع شده است. این بازارچه دارای دو هزار متر مربع زیربنا است و ۳۲ غرفه نیز در آن ایجاد شده است. امید است که این بازارچه مرزی که فعالیت آن به طور رسمی در بهار ۱۳۹۵ آغاز شده است و جزو بازارچه‌های مرزی نوپا کشور محسوب می‌شود، کمک شایانی به رونق تجارت و بهبود معیشت مرزنشینان خونگرم خوزستانی کند.


شماره همراه 

09120713321


پیامک، واتس آپ، تلگرام

09120713321


Instagram

nedazolfagha


ایمیل 

nedazolfaghari1984@gmail.com

/ 0 نظر / 15 بازدید